U bevindt zich op: Home › Bibliotheek › Veelgestelde vragen Tijgermug
Veelgestelde vragen en antwoorden Aziatische tijgermug (Aedes albopictus)
De Aziatische tijgermug (Aedes albopictus) komt oorspronkelijk uit zuidoost-Azië. Via internationale transporten heeft de mug zich de afgelopen jaren verspreid over grote delen van de wereld. De tijgermug steekt met name overdag. Zulke steken zijn meestal pijnlijk en kunnen allergische reacties veroorzaken. Er is een geringe kans dat de Aziatische tijgermug door de steken virussen van bepaalde tropische infectieziekten overdragen zoals: Dengue (knokkelkoorts), West Nilevirus en Chikungunya.
Nee. De Aziatische tijgermug komt hier niet voor.
Werknemers van bedrijven waar de Aziatische tijgermug gevonden is, wordt geadviseerd zich te beschermen met kleding die de huid zoveel mogelijk bedekt (lange broek en shirt met lange mouwen) en gebruik te maken van DEET-houdende anti-muggenmiddelen. naar bovenWelke voorzorgsmaatregelen kunnen burgers nemen?
Om niet gestoken te worden door de tijgermug kunnen de volgende maatregelen genomen worden; deze maatregelen gelden ook voor de normaal voorkomende muggen
Het Centrum voor Monitoring van Vectoren (CMV), onderdeel van de nieuwe Voedsel en Waren autoriteit, houdt regelmatig inspecties bij bedrijven die ‘Lucky Bamboo’ en tweedehands banden verkopen. Zij onderzoeken en signaleren de aanwezigheid van invasieve muggenexoten zoals de Aziatische tijgermug. Naar de website CMV
De Aziatische tijgermug kan het denguevirus bij zich dragen, wat
soms de ziekte knokkelkoorts veroorzaakt. Die kans is bijzonder
klein. Niet alle tijgermuggen zijn besmet met dat virus, en niet
alle besmette muggen infecteren mensen. In Nederland komt
knokkelkoorts tot nu toe alleen bij mensen die uit een tropisch
gebied kwamen waar de ziekte voorkomt.
Naar vraag en antwoord knokkelkoorts
Een besmette tijgermug draagt het denguevirus in de speekselklieren. Als de vrouwtjesmug een mens steekt, kan het virus op die manier worden overgedragen.
Ja. Het RIVM organiseerde in 2008 een expertbijeenkomst om het risico voor de volksgezondheid van de import van de tijgermug in Nederland opnieuw in te schatten en advies uit te brengen over mogelijke aanvullende maatregelen. De conclusies waren dat het uiteindelijk onmogelijk zal zijn om de vestiging van de tijgermug in Nederland te voorkomen maar dat uitgangspunt van de maatregelen is om deze vestiging zo lang mogelijk vertragen. Daarom zijn er maatregelen genomen om de introductie en vestiging van de tijgermug via Lucky Bamboo-kassen en tweedehands-autobandenbedrijven te voorkomen dan wel te bestrijden. Verder is er een continue monitoring van importroutes opgezet onder andere door inspecties uit te voeren op bovengenoemde bedrijven.
In Nederland wordt scherp in de gaten gehouden of er geen
tijgermuggen worden geïmporteerd. De kans dat u een tijgermug heeft
gezien is erg klein. Er komen in Nederland ruim 20 muggensoorten
voor en is het zeer specialistisch werk om een tijgermug te kunnen
onderscheiden van de hier normaal voorkomende muggensoorten. Mocht
u een mug aantreffen waarvan u vermoedt dat het om een tijgermug
gaat vergelijk deze dan eerst met de hierboven afgebeelde
foto.
Als aanvulling op de inspecties van de CMV is de
plantenziektekundige dienst bereid goede macrofoto’s van verdachte
muggensoorten te beoordelen. U kunt uw foto’s opsturen naar
cmv@minlnv.nl.
Meer informatie over muggen waaronder de gelekoortsmug, is te vinden op deze website van het Centrum Monitoring Vectoren