logo Rijksoverheid
 Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu - Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport 

RVP Nieuws

Jaargang 19, Editie 17, 2 december 2022

Nieuwsbrief voor RVP-professionals
 

Ook in 2021 daalde het aantal meldingen van ziektegevallen

In 2021 kregen minder mensen een ziekte waartegen wordt gevaccineerd binnen het Rijksvaccinatieprogramma, vergeleken met de situatie voor de coronapandemie. Vooral voor kinkhoest, bof en ernstige pneumokokkenziekte daalde het aantal meldingen. Heel waarschijnlijk komt dit voor een groot deel door de coronamaatregelen, zoals afstand houden en handen wassen. Dit blijkt uit het RVP-surveillancerapport dat op 17 november is verschenen. Hierin staat hoe het in Nederland gaat met de 12 infectieziekten waartegen het RVP vaccineert.
Lees het RVP-surveillancerapport
Bekijk de infographic met highlights uit het rapport
 

Vernieuwde RVP-richtlijn Vaccinbeheer

De RVP-richtlijn Vaccinbeheer is geüpdatet en de onderwerpen zijn in een meer logische volgorde gezet. Lees hem goed door.
De belangrijkste updates zijn:
  • Het afsluiten van een overeenkomst met een toezichthoudend apotheker is niet meer wettelijk verplicht.
  • Het RIVM brengt vaccinverlies niet meer in rekening.
Zijn er onderwerpen die je mist in deze richtlijn? Stuur dan een e-mail naar rvpcommunicatie@rivm.nl.
Bekijk de RVP-richtlijn Vaccinbeheer
 

Update meegeleverde spuiten MenQuadfi en gebruik andere spuiten

In december 2022 of januari 2023 krijg je een nieuwe spuit bij het vaccin MenQuadfi. Het is een 2,5 ml spuit met hetzelfde formaat als een voorgevulde spuit. Hierdoor is het toedienen van het vaccin net zo makkelijk.
 
We horen dat JGZ-organisaties zelf spuiten aanschaffen om MenQuadfi toe te dienen. We vragen je dit niet te doen. Bij het gebruik van een andere spuit bestaat de kans dat deze niet geschikt is om 0,5 ml op te trekken en toe te dienen. Een gevolg hiervan kan zijn dat er te weinig vaccin is toegediend en dat het kind niet goed is beschermd. Heb je andere spuiten gebruikt om MenQuadfi toe te dienen, vraag dan aan de leverancier of de spuiten geschikt zijn om een volume van 0,5 ml op te trekken en toe te dienen. Als deze hiervoor niet geschikt zijn, kan het zijn dat er een volume met een te grote afwijking (meer dan 10%) is toegediend. Neem in dit geval contact op met de medisch adviseurs.
 

E-learning RVP-richtlijn Uitvoering

Elk jaar verschijnt een e-learning over de RVP-richtlijn Uitvoering. In deze e-learning worden de belangrijkste wijzigingen in de richtlijn besproken en komen ook onderwerpen uit andere RVP-richtlijnen aan bod. De e-learning over de RVP-richtlijn Uitvoering 2022 is klaar en heeft modules over:
  1. Informed Consent
  2. Hepatitis B
  3. Vaccinbeheer
  4. BCG en RVP
Accreditatie voor jeugdartsen, verpleegkundigen, verpleegkundig specialisten en doktersassistenten is aangevraagd.
Bekijk de E-learning RVP-richtlijn Uitvoering
 

Samenwerking Informatiestandaard Jeugdgezondheidszorg formeel vastgelegd

JGZ-organisaties, de gemeenten, VWS en het RIVM: allemaal hebben ze wensen voor verbeteringen en vernieuwing van de informatiestandaard. Met deze informatiestandaard kunnen organisaties gestructureerd gegevens digitaal vastleggen en met elkaar uitwisselen.
 
De organisaties ActiZ, GGD GHOR Nederland, NCJ, Nictiz, RIVM, VWS, VNG en VZVZ hebben onlangs hun samenwerking ten behoeve van de informatiestandaard formeel vastgelegd en met elkaar afgesproken hoe wijzigingen in de standaard kunnen worden aangebracht.
Bekijk de animatievideo met meer uitleg over de informatiestandaard
 

Aanmelden nieuwsbrief HPV18+

De HPV-vaccinatiecampagne voor 18- t/m 26-jarigen komt in zicht! Deze campagne richt zich op niet (volledig) gevaccineerde vrouwen en mannen geboren in 1996 t/m 2003. De campagne zal worden uitgevoerd door de GGD’en van februari t/m december 2023. Op 8 december 2022 wordt een startbijeenkomst georganiseerd voor betrokken professionals. Op 11 januari lanceren we de communicatiecampagne. In die week worden ook de eerste uitnodigingsbrieven verstuurd.
Via een aparte nieuwsbrief kun je op de hoogte blijven van de laatste stand van zaken. Heb je interesse in deze nieuwsbrief? Meld je aan via HPVimplementatie@rivm.nl.
 

Stand van zaken over advies van de Gezondheidsraad over het RVP-schema

De Gezondheidsraad (GR) heeft op 7 september een advies uitgebracht over het RVP-schema. De raad adviseert 4 aanpassingen aan het RVP-schema, voor een optimale bescherming tegen de infectieziekten waartegen gevaccineerd wordt. Zie pagina 4 van het Advies Evaluatie schema Rijksvaccinatieprogramma voor een samenvatting van de aanpassingen.
 
Afstemming over implementatie
Maarten van Ooijen, staatssecretaris van VWS, moet nog besluiten of hij het advies van de GR overneemt. Daarom wordt op dit moment door het RIVM verkend hoe het nieuwe schema er het beste uit kan komen te zien. Hiervoor loopt een afstemmingstraject met het veld. De verschuivingen in het schema hebben immers grote impact op de organisatie en uitvoering van het RVP. Als het advies wordt overgenomen, zullen de aanpassingen pas na 2024 worden ingevoerd.

Procesverkenning
De afgelopen weken is er input verkregen vanuit onder andere GGD GHOR NL, ActiZ, NCJ, AJN, V&VN, en RIVM, en is er een bijeenkomst geweest waarbij JGZ-professionals hun kijk op de aanpassingen hebben gegeven. Alle verzamelde informatie wordt op dit moment verwerkt tot een verkenrapportage. De verkenrapportage zal door VWS gebruikt worden als basis voor het besluit om het GR-advies wel of niet over te nemen. Een conceptversie van de verkenrapportage is aan jullie toegestuurd via de weekmail van GGD GHOR NL en/of ActiZ. Nadat de laatste feedback is verwerkt, wordt de verkenrapportage begin december aan VWS aangeboden. Het is nog niet duidelijk wanneer VWS een beslissing neemt. We zullen in de loop van december een update hierover geven.
 

COVID-19-vaccinatie voor kinderen tot 5 jaar met medisch hoog risico

De Gezondheidsraad heeft op 15 november geadviseerd om jonge kinderen een COVID-19-vaccinatie aan te bieden, wanneer zij door een medische aandoening een hoger risico hebben op ernstig beloop van COVID-19 dan hun leeftijdsgenoten. Het gaat om een kleine groep kinderen. De minister neemt hier naar verwachting binnenkort een besluit over. De praktische uitvoering van deze vaccinatie wordt besproken met verschillende partijen.
Lees het advies van de Gezondheidsraad

Rectificatie

In RVP Nieuws nr. 16 staat in het artikel ‘REVAXIS vervangt DTP-vaccin van Bilthoven Biologicals’ dat REVAXiS beschermt tegen difterie, tetanus en kinkhoest. Dit is onjuist. REVAXiS beschermt tegen difterie, tetanus en polio. Excuses voor de eventuele verwarring.

 

Redactie
RVP Communicatie
rvpcommunicatie@rivm.nl