logo Rijksoverheid
 Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu - Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport 

RVP Nieuws

Jaargang 20, Editie 04, 7 maart 2023

 

Aanpassingen in RVP-richtlijn Uitvoering 2023

De RVP-richtlijn Uitvoering 2023 is op de volgende punten aangepast:

Ontluchten van de injectiespuit
Een opgetrokken spuit moet je altijd ontluchten. Bij een gereconstitueerd vaccin en voorgevulde spuiten ook, tenzij de fabrikant anders aangeeft. Meer informatie hierover vind je in paragraaf 9.1.

Spuit en naald mogen na gebruik gescheiden worden
Met het veiligenaaldsysteem kan je de naald veilig van de spuit losmaken. Dit betekent dat je de naald en de spuit apart kunt afvoeren: de naald in de naaldencontainer en de spuit in een wiva-vat. Volg hiervoor altijd het protocol van jouw organisatie. Lees voor meer informatie paragraaf 9.2.

Pijnvermindering bij vaccineren
In paragraaf 9.3 is een verwijzing naar het PROSA kenniscentrum opgenomen. In hun infographic Zorgzaam vaccineren van kinderen leggen zij uit hoe ouders en zorgverleners een kind kunnen voorbereiden op de vaccinatie.

HPV18+
Voor het vaccinbeheer van het HPV-vaccin voor de 18+ vaccinatiecampagne zijn de richtlijnen iets anders dan voor de rest van het RVP, omdat in deze vaccinatiecampagne één soort vaccin gebruikt wordt. Binnen het RVP tot 18 jaar geldt één vaccinbeheer voor alle vaccins. Deze is gebaseerd op het vaccin met de meest kritische regels voor vaccinbeheer. In addendum HPV 18+ van de richtlijn vaccinbeheer lees je hier meer over.

Borstvoeding is geen contra-indicatie voor de HPV-vaccinatie. Bestanddelen van het vaccin komen niet via de moedermelk bij het kind. Antistoffen, die de moeder na de vaccinatie vormt, kunnen wel bij het kind komen.

Daarnaast is besloten dat vrouwen binnen de doelgroep met een voorloperstadium van cervixkanker in aanmerking komen voor een 3-dosesschema (T=0-1-6 maandenschema).
 

Save the date! VastePrik-dag donderdag 5 oktober 2023

De VastePrik-dag, de jaarlijkse scholingsdag over het Rijksvaccinatieprogramma (RVP) is dit jaar op donderdag 5 oktober. We kunnen alvast aankondigen dat het een afwisselend programma zal zijn met veel aandacht voor onderwerpen uit de dagelijkse praktijk.
​
Doelgroep
De VastePrik-dag is alléén voor RVP-professionals: artsen en verpleegkundigen werkzaam in de jeugdgezondheidszorg en betrokkenen bij de uitvoering van het RVP.

Locatie
Wij zijn dit keer te gast bij het Centraal Museum in het centrum van Utrecht. Een prachtige locatie waar volop ruimte is voor onze presentaties en workshops.
Zet 5 oktober alvast in je agenda en houd RVP Nieuws in de gaten.
Daarin lees je binnenkort meer over het programma en hoe je je kunt aanmelden.

Meer vertalingen RVP-folders en -brieven

Op rijksvaccinatieprogramma.nl zijn sinds kort meer vertalingen beschikbaar van de folders ‘Bescherm je kind met vaccinaties’ en ‘Bescherm je baby tegen kinkhoest’ (22 wekenprik), en de tekst ‘Jouw toestemming’. Een aantal van deze vertalingen zijn verzorgd door het COA. 

Ook van de uitnodigingsbrieven voor 9- en 14-jarigen zijn extra vertalingen toegevoegd. De brieven zijn nu te lezen in het Arabisch, Engels, Farsi, Frans, Oekraïens, Pools, Russisch, Somalisch, Spaans, Tigrinya en Turks.

Binnenkort volgen de brieven voor 0- en 4-jarigen in dezelfde talen. Een overzicht van alle folders en brochures in verschillende talen vind je op rijksvaccinatieprogramma.nl.
 

HPV Awarenessday zet HPV-vaccinatie opnieuw op de kaart

Zaterdag 4 maart was het HPV Awarenessday. Voor het RIVM en de GGD’en een reden om de uitnodiging voor de HPV-vaccinatie opnieuw onder de aandacht te brengen. Hierbij kregen we hulp van onder andere KWF, stichting Olijf, Soa Aids Nederland en de Taskforce HPV Kankervrij. Iedereen tussen de 18 en 27 jaar kon zaterdag zonder afspraak een vaccinatie bij 45 GGD-locaties halen.

HPV-kennisquiz
Het RIVM organiseerde op de vaccinatielocatie in Utrecht een livechat op Instagram, waarin jongeren vragen over HPV en de HPV-vaccinatie konden stellen. Met ruim 143.000 views zijn de 60 gestelde vragen en antwoorden goed bekeken. Daarnaast organiseerde GGD Utrecht de HPV-kennisquiz.

Opnieuw brede media-aandacht
Ook de media besteedden opnieuw aandacht aan de vaccinatiecampagne. Regionaal en landelijk was er aandacht in verschillende kranten, bij SlamFM! en het tv-programma EditieNL. De talkshow Op1 interviewde een patiënt en haar arts over de impact van baarmoederhalskanker.

Ruim 9.500 jonge mannen en vrouwen haalden zaterdag een HPV-prik. Veel anderen maakten een afspraak voor de komende weken. Daarmee staat de teller nu op ruim 176.000 prikken en afspraken.

Redactie
RVP Communicatie
rvpcommunicatie@rivm.nl