Nationaal Kompas Volksgezondheid (www.nationaalkompas.nl)

Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu Nationaal Kompas Volksgezondheid
Depressie
Omvang van het probleem
Zijn er verschillen naar etniciteit?

Turkse en Marokkaanse ouderen uit Amsterdam vaker depressief

Uit een Amsterdams onderzoek blijkt dat Turkse en Marokkaanse ouderen vaker depressief zijn dan autochtone ouderen. Daarnaast is het verschil tussen Turken en Marokkanen aanzienlijk: Turkse ouderen zijn veel vaker depressief dan Marokkaanse. De allerhoogste prevalentie wordt gevonden bij Turkse vrouwen boven de 65 jaar (zie figuur 1) (Van der Wurff et al., 2004; Spijker et al., 2004).

Turken hebben vaker psychisch-emotionele problemen

Een derde van de Turken heeft psychisch-emotionele problemen, zoals angst of depressie. Vrouwen hebben er significant vaker last van dan mannen. Dit blijkt uit de hoge score op de GHQ-28 (General Health Questionnaire), een zelfbeoordelingsvragenlijst voor het opsporen van psychisch-emotionele problemen. De prevalentie van psychische problemen onder Turken is beduidend hoger dan de 25% die normaal wordt gerapporteerd in algemene populaties (Bengi-Arslan et al., 2002).

Figuur 1: Prevalentie van klinisch relevante depressieve symptomen bij Turken, Marokkanen en autochtonen in de leeftijd van 55-74 jaar (in %) (Bron: Van der Wurff et al., 2004).

Depressie naar etniciteit